Интересности


все интересности

«Жінка-кіборг», «мислячі» руки та інші штучні кінцівки. ТамТут-огляд №50

«Жінка-кіборг», «мислячі» руки та інші штучні кінцівки
ТамТут-огляд №50
21 серпня 2007
читать по-русски

Американка Клаудіа Митчелл втратила руку внаслідок аварії. Після п’ятигодинної операції в Інституті реабілітації Чикаго вона стала власником першого у світі біонічного протезу, яким тепер має можливість керувати силою своєї думки.
Цікаво, що рухи протезу настільки точні, що дівчина може навіть почистити банан. «Я легко можу згинати руку в лікті, піднімати або опускати її, стискати або розкривати долоні» - розповідає американка.
А можливим це стало завдяки залишкам нервових волокон, що збереглися у плечі пацієнтки, які раніше керували колись рукою. Електричні імпульси, що приходять на них, обробляються комп'ютером і перетворюються на команди для сервомоторів.
Утім, насправді цей протез не перший, а другий - ще п'ять років тому подібний апарат було імплантовано американцеві Джессі Саллівану. Однак попередня модель виявилася далеко не такою досконалою.
Взагалі, якщо ми вже розпочали цю тему, варто відзначити, що за останні роки люди навчилися заміняти практично всі частини свого тіла.
Так, феноменальні успіхи було досягнуто в області офтальмологічного протезування. Достатньо згадати штучну роговицю, створену шведськими та канадськими вченими, що «вміє» зростатися з власними нервовими клітинами пацієнтів.
Аналогічні розробки проводяться також російськими вченими. Наприклад, у Московській державній академії ветеринарної медицини та біотехнології ім. К. И. Скрябіна вже були проведені імплантації штучної роговиці собакам та кішкам, а медики з Новосибірського центру мікрохірургії ока ім. С. Н. Федорова провели клінічні випробовування штучного мультифокусного кришталика.
А от фахівці з Іллінойського університету Чикаго створили експериментальний замінник сітківки. Цікаво, що працює імплантант на сонячній енергії.
Згадаємо також унікальну конструкцію, створену шотландською компанією Touch Bionics разом з державною службою охорони здоров'я Великобританії. Цей диво-протез управляється мікроскопічними рухами м'язів передпліччя пацієнта, які відслідковуються спеціальними електродами.
Характерно, що пацієнт може ворушити усіма пальцями. При цьому рухливість великого пальця є дуже високою, що дозволяє людині брати або пересувати будь-які, навіть дрібні, предмети. Особливу увагу розробники приділили точності рухів кінчиків вказівного та великого пальців, за рахунок чого пацієнт може навіть легко друкувати.
Перш ніж протез потрапив у продаж (вже зараз усі бажаючі можуть його придбати за 8500 фунтів), він пройшов випробовування на чотирнадцяти пацієнтах. При цьому один з них, британський зварник, який втратив руку більше ніж 30 років тому, так охарактеризував винахід: «Неможливо повірити, що я здатний ворушити пальцями і брати ними ті предмети, які раніше не міг».
Згадаємо також про винахід повністю інтегрованого протезу руки Proto1, створений вченими з лабораторії прикладної фізики університету Джона Хопкінса за замовленням дослідницького агентства Пентагона.
Під час тестування апарату, який відбувся у реабілітаційному інституті Чикаго, Джессі Салліван, про якого я вже згадував у цьому огляді (він втратив обидві руки ще у 2001 році), витягав кредитку з кишені і брав у свої нові руки різноманітні предмети.
Цікаво, що до кінця літа 2007 року розробники обіцяють представити другий зразок штучної руки під назвою Proto 2.
Варто додати, що на подібні розробки ще у вересні минулого року дослідницьке агентство Пентагона Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) виділило науковим групам декількох університетів США грант у розмірі $7,6 мільйона. Завдання, яке було поставлено американськими військовими, звучить достатньо фантастично - створити генно-інженерну технологію, яка б дозволила інвалідам відрощувати кінцівки подібно тому, як ящірки відновлюють свої хвости.
«Ми маємо намір виконати цю роботу за два роки. - розповідає Стівен Беділак, директор центру інженерії тканин інституту регенеративної медицини Макгоуена - А за чотири роки ми маємо показати, що можемо вирощувати нові пальці».

Сергій Тишковець
колаж автора

все интересности
 

Украина.doc

   

    Редакция может не разделять точку зрения авторов

Copyright © Украина.doc